Witam na stronie programisty pasjonata
Jarosława Matuszewskiego.

Jego rozwiązania pracują dzień i noc w dwóch Powiatowych Urzędach Pracy.

Jest też twórcą systemu zarządzania treścią futureCMS. System ten zyskuje ogromne uznanie w kręgu swoich odbiorców (prezentacja multimedialna).

Wystawia też faktury Vat.

Ajax

Asynchroniczny JavaScript i XML (ang. Asynchronous JavaScript and XML)

» O co właściwie chodzi ?

Jest to technika tworzenia aplikacji internetowych, w której interakcja użytkownika z serwerem odbywa się bez przeładowywania całego dokumentu. Powoduje to upodobnienie aplikacji webowych do tych aplikacji do, których przyzwyczailiśmy się na codzień korzystając z komputera. Nie ma więc zbędnej zwłoki niezbędnej na przeładowanie całej strony. Pozwala to więc np.: na zweryfikowanie istnienia zaproponowanego loginu podczas rejestracji już podczas wypełniania formularza a nie dopiero po jego przesłaniu. Weryfikacja ta odbywa się więc w tle.

» Jak to działa ?

Działanie tej technologii opiera się na obiekcie komunikacyjnym
XMLHttpRequest.
Obiekt ten potrafi wysyłać zapytania do serwera (np.: do skryptu PHP) i odbierać odpowiedzi.

Zapytanie takie może powstać na podstawie jakiejś interakcji na stronie np.: po kliknięciu na odnośnik.
Odpowiedź musi być zinterpretowana przez JavaScript i zasygnalizowana odbiorcy w ustalony sposób (np.: zmiana koloru pola tekstowego). Dane nie muszą być wcale przesyłane w formacie XML jak to wynika z nazwy (AJAX).
Może to być również zwykły tekst, który sprawdza sie bardzo dobrze w prostrzych rozwiazaniach (JSON).

» Wady

Podstawową wadą tej technologii jest fakt, że przestaje funkcjonować tradycyjny schemat przeglądania stron oparty na przyciskach wstecz i w przód przeglądarek.

Strony oparte na technologii AJAX nie funkcjonują także w przegladarkach pozbawinych obsługi JavaScript (rzadkość) oraz w przeglądarkach gdzie użytkownicy wyłączyli świadomie obsługę tego języka.
Istotną wadą jest też fakt braku indeksacji stron ładowanych tą technologią przez wyszukiwarki internetowe.
Co objawiać się może niskimi pozycjami w wyszukiwarkach na ciekawe dla nas frazy.
Większość mechanizmów badających ruch na stronie (liczniki odwiedzin, statystyki) opartych jest na fakcie przeładowania strony. W tym przypadku jest to bardzo utrudnione i wymaga narzędzi dających możliwość monitorowania stron wykonanych w tej technologii. Wymaga to jednak wiele zabiegów konfiguracyjnych.

» Podsumowanie

AJAX jest to technologia bardzo modna ostatnimi czasy choć tak naprawdę znana była dużo wcześniej.
Do jej popularności przyczyniło się powstawanie serwisów WEB 2.0 gdzie jest ona często wykorzystywana.
Daje ona duże możliwości programistom umiejącym w pełni wykorzystywać jej zalety. Powinna być jednak stosowana z rozwagą i umiarem. Nie należy więc stosować jej w miejscach gdzie nie przynosi to to poprawy użyteczności portalu internetowego a jest jedynie "sztuką dla sztuki".

Jarosław Matuszewski 2008 © All Rights Reserved